niedziela, 18 kwietnia 2010

Historia polskiego (heavy) metalu: odcinek czwartyNa festiwalu w Jarocinie w 1987 wśród zaproszonych gości znalazły się zespoły Turbo i Kat. W części konkursowej udział wzięli: Alioth, Destroyer, Dragon, Egzekuthor, Modor, Poziom 600, Spider, Vincent, Voo Doo, Wilczy Pająk, Yaga oraz Taurus. Ponadto Wilcczy Pająk znalazł się wsród laureatów.

W dniach 3 i 4 kwietnia w Katowicach odbyła się druga edycja Metalmanii. Wśród uczestników były bardziej znane zespoły zagraniczne niż podczas pierwszej edycji - Helloween, Running Wild i Overkill. Skład uzupełniało 9 zespołów krajowych. Oto pełna lista uczestników: Dzień pierwszy: Hammer, Destroyer, Turbo, TSA, Overkill, Running Wild, Helloween. Dzień drugi: Dragon, Stos, Wilczy Pająk, Open Fire, KAT, Overkill, Running Wild, Helloween

W 1987 w Pruszczu Gdańskim odbyła się także pierwsza edycja festiwalu Drrrama. Wzięło w nim udział 21 zespołów m.in Vader, Oddech Buntownika, Modor, Akroon.

W 1987 w Lidzbarku Warmińskim powstała death metalowa grupa Slashing Death. Występowali m.in na festiwalach S'thrash'ydło i Drrrrama. W 1990 zespół został rozwiązany.

Jarocin 1988 był jedną z najmniej udanych edycji festiwalu. Scenę metalową reprezentowali na nim: Dragon, Egzekuthor, Destroyers, Non Iron, Hammer, Wolf Spider, Stos oraz Turbo. Egzekuthor zajął 3 miejsce w plebiscycie publiczności.

Metalmania 1988 miała dość nietypowy przebieg. Odbyła się jednego dnia 16 kwietnia, ale składała się z dwóch koncertów porannego oraz popołudniowego. Główną gwiazda był niemiecki Kreator. Polska scena miała tym razem tylko 6 przedstawicieli.
Koncert I - godz. 9:00: Genocide, Awgust, Hammer, Citron, Wolf Spider, Rage, Kreator; Koncert II - godz. 16:00: Destroyer, Citron, Ossian, Dragon, Turbo, Rage, Kreator.

W 1988 odbyła się druga edycja festiwalu Drrrama podczas której zagrali m.in. Ferrum, Hektor, Destroyer, Egzekuthor, Spider, Vincent.

W tym samym roku w Ciechanowie miała miejsce pierwsza edycja festiwalu S'thrash'ydło. Wystąpiło podczas niej 19 zespołów.

W 1988 w Katowicach odbył się także festiwal Metal Battle'88 będący także eliminacjami do Metalmanii '88. Wystąpili na nim Alastor, Genoside, Destroyer, Stos, Open Fire, Hammer, Dragon, Wolf Spider, Slutt, Atomkraft, Exumer, oraz Nasty Savage.

W 1989 powstały zespoły Hetman oraz CETI. Hetman grał heavy metal z elementami hard rocka. Skład zespołu ulegał ciągłym zmianom na przestrzeni lat, jedynym stałym członkiem jest założyciel – gitarzysta i kompozytor Jarosław "Hetman" Hertmanowski. Dyskografia studyjna: 1990 - Do Ciebie Gnam, 1992 - Złe Sny, 1994 - Co jest Grane!?, 1997 - Rock Kolęda, 2001 - Wszyscy zaczynamy od zera, 2006 - Skazaniec, 2009 - Deja Vu.

Zespół CETI powstał 1989 roku z inicjatywy Grzegorza Kupczyka, oraz Marii Wietrzykowskiej. Na pierwszej płycie gościnnie wystąpił Czesław Niemen. Dyskografia: 1989 - Czarna Róża, 1992 - Lamiastrata, 1994 - Rasizm, 1999 - W Imie Prawa, 2000 - Demony Czasu, 2003 - Shadow Of The Angel, 2007 - (...)Perfecto Mundo(...)

W Jarocinie w '89 zagrali Turbo, Wilczy Pająk, Destroyers, Hammer, Magnus, Ferrum, Astaroth, Open Fire, Quo Vadis. Tym razem żadnego zespołu metalowego nie było wśród laureatów.

Metalmania '89 trwała tylko jeden dzień i pierwszy raz składała się tylko z jednego koncertu. 16 kwietnia w Katowickim Spodku zagrali: Egzekuthor, Dragon, MCB, Open Fire, Arakain, Gomor, Hammer, Astharoth, Alastor, Turbo, Protector, Sacred Chao, oraz główna gwiazda imprezy szwajcarski Coroner.

Festiwal Drrrama '89 pierwszy raz poszerzony został o zespoły zagraniczne. Obok polskich zespołów takich jak Imperator, Slaughter, Quo Vadis, Ghost, Armagedon wystąpiły także francuski Core oraz szwajcarski Edem.

Na festiwalu S’thrash’ydło '89 w Ciechanowie obok krajowych zespołów wystąpiły francuskie zespoły Massacra i Gore, oraz szwajcarski Samael.

Podczas Metal Battle'89 w Zabrzu zagrały zespoły Dragon, Vader, Egzekutor, Astaroth, Destroyer, Alastor, Wolf Spider, Turbo , Bulldozer.

W maju 1990 roku w Łodzi powstał thrash metalowy zespół Acrimony. W 1992 wydali jedyny album - In Unknown Direction.

Jarocin 1990 to występ m.in Alastor, Acid Drinkers, Wolf Spider, Turbo, Balls Power Marka Piekarczyka oraz Non Iron.

Metalmania '90 odbyła się po raz ostatni w Spodku (powróciła tam dopiero w 1997). 21 kwietnia zagrali: Destroyers, Alastor, Dragon, Acid Drinkers, Astharoth, Wolf Spider, Hammer, Turbo, Kreator, Protector.

W 1990 miała miejsce ostatnia edycja festiwalu Drrrama. Obok Vader, Ghost, Armagedon, zagrały zagraniczne zespoły Syndrom, Triptych, Thrash Machine, Ear Damage, Shizo.

Na S'thrash'ydle w 1990 wystąpili: Dragon, Smirnoff, Necrofobic, Imperator, Thanatos, Loudblast, oraz Samael.

Druga połowa lat 80tych to najlepszy okres dla polskiego metalu. Co prawda większość znaczących zespołów powstała wcześniej, ale od 1986 roku nastąpił prawdziwy wysyp festiwali metalowych. Podkreślić należy także fakt, że w tamtych czasach w Polsce grało się ciężej niż w większości krajów, dlatego zagraniczne zespoły grające łagodniejsze odmiany metalu były niejednokrotnie wygwizdywane lub przed ich występami część publiczności opuszczała salę. Niestety pozostało tak do dziś.

W roku 1990 scena (heavy) metalowa funkcjonowała jeszcze dość dobrze, ale przestała już się rozwijać i widać było, że powoli nadchodzi jej koniec. Festiwale traciły na znaczeniu lub zupełnie upadały. Więcej zespołów się rozpadało niż powstawało. Gatunki się przemieszały, prawie nikt nie grał już tradycyjnego heavy lub thrashu. Wydawało się że ostateczna śmierć tych gatunków jest już tylko kwestią czasu.

Ale pojawił się internet, dostęp do informacji, do nagrań, a wraz z nimi nadzieja, że taka muzyka się jeszcze odrodzi. Na pewno nie na taką skalę jak w latach 80tych, ale czas pokaże co z tego wyniknie. Może jeszcze nie wszystkie karty historii polskiego heavy metalu zostały zapisane.

Koniec części czwartej - ostatniej.foto pochodzi z myspace zespołu Slashing Death

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Czesc. Przeoczyłeś Metal Battle 89, były 2 edycje, Zabrze i Katowice - Spodek...11. Luty 1989Zapomiałeś o edycji zimowej - SODOM - płena Hala, stare dobrze czay.

frost pisze...

W ramach Metal Battle 88 koncert był również w Poznaniu hala Areny. Gwiazdą był Exhumer,grały trzy zagraniczne zespoły,Exumer,Atomkraft,i jacyś kolesie w różowych włosach,nazwy nie pamiętam,zostali wygwizdani,po jedny czy dwóch utworach zeszli ze sceny. Z Polski był chyba Alastor. Dawno to było,nie pamiętam wszystkiego,ale koncert taki był na pewno,pod taką nazwą,byłem na nim.